2 بازدید
۱۴ فروردین ۱۴۰۳

طراحی استراتژی کمپین تبلیغاتی

دوشنبه 97/7/16، تهران ، (اخبار رسمی): ایجاد یک استراتژی کمپین تبلیغاتی مهم‌ترین گام برای یک بازاریابی موفق است. با توجه به افزایش روزافزون کسب و کارهای آنلاین استفاده از روش‌های بازاریابی اینترنتی اجتناب ناپذیر است اما این که این روش بازاریابی موفق شود یا خیر بستگی به استراتژی کمپین تبلیغاتی دارد.

طراحی استراتژی کمپین تبلیغاتی

ایجاد یک استراتژی کمپین تبلیغاتی مهم‌ترین گام برای یک بازاریابی موفق است. با توجه به افزایش روزافزون کسب و کارهای آنلاین استفاده از روش‌های بازاریابی اینترنتی  اجتناب ناپذیر است اما این که این روش بازاریابی موفق شود یا خیر بستگی به استراتژی کمپین تبلیغاتی دارد. با توجه به رقابت پر فراز و نشیب در دنیای اینترنت کمپین‌هایی موفق خواهند شد که به صورت خلاقانه طراحی شوند و فراتر از تاکتیک‌های متعارف بازاریابی و اصول کلی آن باشند.

استراتژی کمپین تبلیغاتی باید به گونه‌ای طراحی شود که مخاطبان هدف را شناسایی کند، جذب کند و به تمام بازخوردهایی که از آنها می‌گیرد به سرعت پاسخ دهد و همواره آماده باشد. بازاریابی بخش‌های آفلاین و آنلاین دارد که کمپین‌های تبلیغاتی باید به هر دو بخش توجه داشته باشند و به هیچ عنوان بخش سنتی را کنار نگذارند اما رویکرد باید به روز باشد و کمپین‌هایی موفق خواهد بود که رویکرد بازاریابی درونگرا دارند.

طرح استراتژی کمپین مناسب کمک می‌کند تا بدون پیچیده شدن مسیر بتوانید در راه اهداف بازاریابی خود به پیش تازید و برای این نیازمند دانستن برخی نکات هستید:

طراحی استراتژی کمپین بر اساس مخاطبان هدف

به عنوان تجربه‌ی شخصی حتما متوجه شده‌اید هنگامی که در اینترنت وبگردی می‌کنید یا دنبال محصول یا خدمات خاصی هستید با تبلیغات گوناگون بی‌ربط و باربطی روبه‌رو می‌شوید. هنگام رانندگی یا گشت و گذار در خیابان‌های شهر با انواع تبیغات بیلبوردی یا تراکت روبه‌رو می‌شوید و این‌ها فقط آن‌هایی است که به آن توجه می‌کنید. اما آیا می‌دانید یک فرد به صورت روزانه با چند تبلیغ روبرو می‌شود؟ ۵۰تا؟ ۱۰۰تا؟ ۲۰۰تا؟ پاسخ خیلی بیشتر از اینها است. یک فرد به صورت روزانه توسط ۵۰۰۰ تبلیغ بمباران می‌شود که منطقی است به این نتیجه برسید این‌همه تبلیغ ندیده‌اید و احتمالا اکثریت آنها موفق نیستند یا بی ربط هستند. اولین موهبتی که استراتژی کمپین تبلیغاتی که به صورت کلی به ارمغان می‌آورد همین است که میزان موفقیت در هدف‌گذاری مخاطبان بالا برود.

در طراحی استراتژی کمپین‌ تبلیغاتی یکی از مهمترین مراحل، شناخت و تحقیق بر روی بازار هدف است. باید در نخستین قدم مشتریان احتمالی خود را شناسایی کنید. مثلا منظقی است اگر فروشگاه کیف و کفش زنانه دارید عمده مخاطبان را زنان تشکیل دهند. در گام بعدی مشتریان باید تحلیل آماری شوند و تیپ‌های شخصیتی که سلایق مختلفی دارند شناسایی و تجزیه تحلیل شوند.

باید با دسته بندی مخاطبان خود براساس سن، سلایق و راه ارتباطی به یک شمای کلی از بازار هدف رسید و سپس با شناسایی نیاز هر یک از این دسته بندی‌ها و تمرکز بر روی علایق تک تک آن‌ها برنامه‌ای تدوین شود و خدمات مورد نظر آنها در دسترس قرار گیرند. با در نظر گرفتن انتظارات مشتریان خود و نزدیک شدن به علایق آنها مخاطبان بیشتری با کسب و کار ارتباط برقرار خواهند کرد.

هدف گذاری کنید و استراتژی مناسب را روی آن پیاده کنید

همانطور که گفته شد برای داشتن یک کمپین تبلیغاتی موثر باید ورای تاکتیک‌های کلی و متعارف بازاریابی عمل کرد و برای این کار به قول اپل متفاوت فکر کنید. برای طراحی استراتژی کمپین تبلیغاتی باید ایده‌پردازی‌های خلاقانه‌ای انجام شود که نتیجه‌اش خشنودی بی نظیر مشتریان باشد.

برگزاری طوفان‌های فکری پیش از طراحی یک استراتژی بازاریابی از جمله اقداماتی است که هرگز نباید فراموش شود. در طوفان فکری به هیچ عنوان محافظه کار یا بدبین و منتقد نباید بود و باید دقت شود که طوفان فکری به صورت فردی و تنها هیچ کاربردی نخواهد داشت. افراد مختلف از تیم‌های مختلف کسب و کار باید همگی در کنار هم باشند. این قضیه هم کمک می‌کند اعضای تیم هماهنگی بیشتری داشته باشند، هم تنوع ایده‌ها و از زوایای مختلف بیشتر خواهد بود و هم اعضای تیم احساس مهم بودن می‌کنند و با اعتقاد قلبی به پروژه‌ی بازاریابی تمام هم و غم خود را برای موفقیت پروژه می‌گذارند. فراموش نکنید هر ایده‌ای هر چند بلندپروازانه باید لحاظ شوند هرچند در نگاه نخست دور از ذهن به نظر برسند در آینده و به توسعه‌ی کسب و کار کمک می‌کنند.

آینده را باید پیش بینی کرد و در نظر گرفت که روند صنعتی یا کسب و کار آینده‌ به چه صورتی خواهند بود اینکار با استفاده از داده‌هایی که در زمان تحقیق بر روی پروژه‌ی انجام می‌شود به دست می‌آید. امروزه ثروت اصلی و قدرت اصلی هر کسب و کاری داشتن اطلاعات و آمار دقیق است. این داده‌ها کمک می‌کنند استراتژی‌هایی که بیشتر به مخاطبان مربوط است شکل بگیرند و همچنین کمک می‌کنند کانال‌های ارتباطی موثر برای جذب بازار هدف و مشتریان احتمالی را بهتر شناخت و آنها را برای اجرای کمپین خود به کار گرفت.

اهداف کمپین فلسفه‌ی اصلی چرایی اقدام برای طراحی استراتژی کمپین تبلیغاتی است و نباید آن را کنار گذاشت. مهم نیست نسبت به رقیبان خود در بازار کاملا متفاوت و منحصر به فرد باشید و دست به تغییرات اساسی در اهداف خود برای متفاوت بودن بزنید. صرفا باید سنجیده عمل کنید و در استفاده ار کانال‌های ارتباطی موثر خود از روی داده‌هایی که در اختیار دارید استفاده کرده و در استفاده از همین ابزارها نوآوری به خرج دهید. مهم‌ترین مساله این است که مخاطب به سمت برند جذب شود و با نام برند آشنا شود و به سراغ آن بیاید و یا از وبسایت بازدید کند بعد از این مراحل در قیف بازاریابی از ابزارهایی مانند خبرنامه ایمیلی و ثبت نام در سایت باید استفاده شود تا مشتریان را نزد خود نگاه دارید و با خدمات و پشتیبانی مناسب اعتماد آن‌ها را بخرید و آنها را به سمت خرید محصولات و خدمات خود سوق دهید. تمام تلاش برای طراحی استراتژی کمپین تبلیغاتی برای همین هدف است که مشتریان بیشتری داشته باشید.

 

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال را ادغام کنید

در بحث مزیت‌ها و معایب انواع کمپین‌های بازاریابی بررسی شد که کنار گذاشتن یکی از روش‌های بازاریابی سنتی یا دیجیتال و تمرکز روی تنها یکی از آنها نتیجه‌ای جز شکست در پی نخواهد داشت. در طراحی استراتژی کمپین تبلیغاتی خود هم از مزیت‌های بازاریابی آنلاین هم از مزیت‌های بازاریابی آفلاین استفاده کنید و به عملکرد آن‌ها به صورت همزمان کیفیت متناسبی اختصاص دهید. با اینکه دو بخش بازاریابی جداگانه به نظر می‌رسند اما مشتریان هر دو را به عنوان بخشی از هویت، شخصیت و نام برند می‌بینند. فرض کنید در شبکه‌های اجتماعی فعالیت گسترده‌ای دارید و محتوای با کیفیت و با گرافیک مناسبی ارائه می‌دهید اما تبلیغات سنتی کیفیت مناسبی ندارد و مثلا تبلیغ تلویزیونی خاصی بسازید که از نظر مخاطبان مضحک به نظر برسد به نظرتان هر چه در شبکه‌های اجتماعی خوب باشید می‌توانید آن را جبران کنید؟ خیر. در دنیای پر رقابت بازاریابی کوچکترین خطا می‌تواند ارزش یک برند را زیر سوال ببرد.

با ادغام مناسب بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی می‌توان راه‌های مناسب برای تعامل با مخاطبان هدف خود را افزایش داد و بنابراین بیشتر نیز دیده خواهید شد. در هنگام طراحی استراتژی کمپین تبلیغاتی باید اطمینان حاصل کرد که روش‌های بازاریابی دیجیتالی و سنتی باهم همپوشانی نداشته باشند و پیام یکسانی را به مخاطبان یکسان نرسانند چرا که در این صورت یکی از آن‌ها احتمالا بازاریابی سنتی به خاطر هزینه‌ی بیشتر بی فایده خواهد بود و حتی ضرر نیز خواهند رساند و در تقسیم بودجه که جزء مهمترین بخش‌های اجرای کمپین‌های تبلیغاتی است به مشکل می‌خورید چون بودجه محدود است.

منابع و کانال‌های ارتباطی را باید بررسی کرد تا بتوان از هریک از آنها برای ابجاد یک لایه‌ی جدید تعامل با مشتریان استفاده کرد و مجموع آن‌ها بتواند مخاطبان بیشتری را به سوی سایت و خرید محصولات و خدمات ترغیب کند.

 

همه‌ی کانال‌های ارتباطی را در نظر بگیرید

مخاطبان تنها از طریق یک کانال ارتباطی دیجیتال یا سنتی با کسب و کار در تماس نیستند. مشتریان اصلی در همه‌جا نظاره گر هستند و  در همه جا حضور دارند و در جاهای مختلف و در زمان‌های مختلف باز به برند می‌رسند. بنابراین ایجاد استراتژی کمپین دیجیتال تنها بر روی یک پلتفرم و نادیده گرفتن دیگر کانال‌های ارتباطی به معنی نادیده گرفتن و بی احترامی به مشتریان بالقوه است.

کمپین باید در تمام کانال‌های بازاریابی به صورت همزمان و موازی و با کیفیت متناسب اجرا شود و برای هر کدام از کانال‌های ارتباطی برنامه‌ی پیشرفته براساس داده‌ها و منابع موجود برنامه‌ریزی شود.  اگر برند خود را به صورت یک برند با هویت و با پرستیژ در تمام کانال‌های ارتباطی و اقدامات بازاریابی آنلاین و آفلاین نشان دهید به تعداد بیشتری از مخاطبین هدف بر روی وبسایت خود دست می‌یابید.

نظر و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*